Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

 

IN TIME

NOVINKY

arr3elektrokolo HECHT Grimis  Parametry Motor Elektrický 250W Akumulátor 36V / 7,8...

KONTAKTY

Libor Švaříček - www.pro-kutily.cz
Náměstí 9. května 127
58822, Luka nad Jihlavou
tel: +420 605 825 834
napište nám

ODPOVĚDI NA ČASTÉ DOTAZY » Zavlažování(čerpadla,hadice..)
Co udává pojem výtlak a co znamená průtok, ponorná nebo nasávací hloubka?

Různá čerpadla mají podle své konstrukce i účelu provedení různé parametry.

Pro čerpání vody z určité hlouby je nutné znát právě maximální výtlak čerpadla. Tato hodnota nám udává, do jaké výšky je čerpadlo vodu schopno čerpat - „vytlačit“. Vždy je však nutné počítat s rezervou nad uváděný výtlak, jelikož tato udávaná hodnota je mezní a při dosažení maximální výšky výtlaku již nebude na konci potrubí prakticky žádný tlak, který by byl vodu schopen někam přepravit. Pokud je tedy například u vibračního čerpadla udáván výtlak 70 m, v žádném případě to neznamená, že jej lze použít do vrtu 70 m hlubokého. Je nutné připočítat nějaké ztráty vzniklé třením – výpočet ztráty třením je složitý, je nutno zahrnout průměr, délku a materiál hadice / potrubí, pro přesné výpočty se pak zahrnuje i například průměrná teplota vody apod.. Skutečně hodně orientačně tak můžeme počítat průměrně přibližně se ztrátou 1 metru výtlaku na každých 10 m potrubí nebo 1/2" hadice. Další tlak je pak nutný, aby voda proudila na konci systému pod dostatečným tlakem a rychlostí použitelnou pro požadované účely. Pokud hodláme čerpadlo použít pro čerpání vody do domu, pohon zavlažovacích systémů a podobně, je lepší se vždy poradit s odborníkem.

Maximální průtok čerpadla je pak hodnota, kolik vody je za ideálních podmínek čerpadlo schopno přečerpat. Většinou je tato hodnota udávána v litrech za hodinu. Tato hodnota je opět spíše orientační, skutečný průtok pak záleží na způsobu použití čerpadla. To samé čerpadlo bude čerpat vodu jinou rychlostí v závislosti na délce a průměru potrubí nebo hadice, rychlost průtoku je podstatně ovlivněna i výškou, do jaké je voda přečerpávána. Jednoduše řečeno, pokud je například u čerpadla udáván maximální průtok 7500 l/hod, tohoto průtoku při běžném použití pravděpodobně nikdy nedosáhnete. Jedná se o hodnotu, které je čerpadlo dosáhnout v ideálních podmínkách a tento údaj lze použít pouze pro výpočet, kdy skutečný průtok bude ovlivněn průměrem a délkou použité hadice či potrubí a převýšením, do kterého bude voda čerpána.

U ponorných čerpadel je udávána ponorná často maximální ponorná hloubka. Tato hodnota nám udává hloubku, do jaké lze čerpadlo bezpečně ponořit. Ponorná čerpadla obsahují elektrické systémy pro pohon, které jsou hermeticky uzavřeny tak, aby do nich nemohla proniknout voda. Se zvyšující se hloubkou ponoru samozřejmě stoupá i tlak okolní vody a hodnota ponorné hloubky je tedy odvozena od maximálního tlaku, které je čerpadlo schopno bezpečně trvale vydržet. Tlak vody ve větší hloubce by tak mohl proniknout do vodotěsných částí čerpadla, poškodit je, případně způsobit zkrat.

U povrchových čerpadel je pak udávána maximální nasávací hloubka. Povrchová čerpadla jsou umístěna nad úrovní vodní hladiny na povrchu, vodu nasávají pomocí savice nebo nasávacího potrubí. Maximální nasávací hloubka pak znamená maximální hodnotu rozdílu výšky čerpadla a vodní hladiny.Pokud pořizujeme povrchové čerpadlo například pro čerpání ze studny nebo jímky, při určení nasávací hloubky pak musíme vycházet minimální hladiny, tedy maximálně vyčerpané jímky nebo studny a polohy čerpadla. Díky zákonům fyziky lze běžným povrchovým čerpadlem čerpat účinně vodu maximálně z hloubky 8 m

Jaké čerpadlo je pro mne vhodné?

Čerpadla pro běžné zahradní použití v zásadě můžeme rozdělit na čerpadla ponorná a povrchová.

Jak je možno z názvu tušit, ponorná čerpadla jsou ponořena celá pod vodní hladinou, povrchová čerpadla jsou umístěna nad hladinou na povrchu.

Mezi nejčastěji používané typy zahradních ponorných čerpadel patří především čerpadla vibrační nebo odstředivá (rotační). Oba typy mají své výhody a nevýhody.

Vibrační čerpadla díky své konstrukci mívají menší průtok, ovšem zpravidla disponují výtlakem v řádech desítek metrů. Další nevýhodou těchto čerpadel je vysoká citlivost na znečištění, proto jsou vhodná především pro čerpání čisté vody ze studní a vrtů. Vibrační čerpadla jsou také často využívána po doplnění tlakovým spínačem a vhodnou expanzní nádrží jako součást jednoduchého vodovodního nebo zavlažovacího systému.

Odstředivá (rotační) ponorná čerpadla jsou méně náchylná na poškození zanášením, již základní modely zpravidla umožní čerpat i lehce zakalenou vodu. Dražší modely se zesílenou konstrukcí bývají opatřeny drtičem nečistot, díky čemuž umožní i čerpání splašků z jímek, septiků a podobně. Odstředivá čerpadla mají často vysoký průtok, jejich výtlak je však do jisté míry omezen možnostmi čerpací turbíny a běžně se pohybuje okolo hranice 10 m. Výkonnost čerpadla však velice rychle klesá s přečerpávací výškou i délkou hadice, proto jsou zpravidla vhodná spíše k přečerpávání vody z místa na místo, použití pro zavlažování kropením je velice omezené. Tato čerpadla zpravidla bývají vybaveny plovákovým spínačem, který je automaticky spíná a vypíná v závislosti na výšce vodní hladiny. Díky tomu jsou často využívána k automatickému odčerpávání vody z různých průsaků apod..

Hlavní výhodou povrchových čerpadel je jejich možnost použití v zavlažovacích systémech. Díky jejich konstrukci je dosaženo relativně vysokého použitelného tlaku i ve větších systémech rozvodu vody. Hlavní nevýhodou povrchových čerpadel je díky zákonům fyziky omezená nasávací výška cca 8 m. Další nevýhodou je složitější manipulace, kdy je nutno při zapojení čerpadla zalít z vrchu turbínu vodou, aby po prvním spuštění neběžela naprázdno ve vzduchu a byla schopna nasávat vodu. Toto zalití je nutné provádět po každém odpojení čerpadla od systému. Povrchová čerpadla mohou být doplněna o nádrž a tlakový spínač, čímž získáme velice jednoduchý a spolehlivý systém zahradní nebo domácí vodárny. Povrchová čerpadla jsou ideálním řešením, pokud máte vodní hladinu ve studni do hloubky nepřesahující 8 metrů, potřebujete konstantní výkon například pro kropení a případně máte vhodné místo, kam čerpadlo trvale umístit, kde tedy bude chráněno před mrazem, povětrnostními vlivy a nenechavýma rukama případných zlodějů. Povrchová čerpadla jsou samozřejmě dobře použitelná i pro jednorázové použití například při odčerpávání vody z nádrží, ovšem při každém zapojení do systému je nutno před spuštěním čerpadlo zalít vodou.

Zahradní vodárny jsou vlastně hotovým systémem obsahujícím povrchové čerpadlo, tlakovou expanzní nádrž a tlakový spínač. Díky kombinaci několika technologií je zajištěno automatické spínání a vypínání čerpadla v závislosti na tlaku vody v nádrži. Díky tomu je plně využit výkon čerpadla, které sepne teprve poté, když klesne tlak vody v nádrži pod nastavenou úroveň a čerpadlo se automaticky vypne ve chvíli, kdy je dosaženo vypínacího tlaku. Takto automatizovaný systém je schopen dodávat vodu podle potřeby, o spínání čerpadla se nemusíte nijak starat. Stačí kdykoli otočit kohoutkem či stisknout kropící pistoli a zahradní vodárna se sama postará o vše ostatní.

Mohu použít vámi nabízený výsuvný postřikovač opravě nebo rozšíření stávajícího zavlažovacího systému?

Kombinování postřikovačů různých značek v jednom systému se zásadně nedoporučuje. Ačkoli mohou být parametry výsuvných postřikovačů různých výrobců velice podobné, nebo na první pohled naprosto shodné, díky konstrukčním odlišnostem se dva postřikovače různých značek při stejném tlaku vody mohou chovat odlišně. To může způsobovat nerovnoměrný tlak vody v systému a následkem pak může být nefunkčnost celého systému. Pokud je systém rozdělen do několika samostatných větví, je v takovémto systému možné použití postřikovačů několika různých výrobců, je však důležité, aby na každé větvi byly postřikovače stejného výrobce a tím bylo zachováno ideální rozložení tlaku vody v této větvi.