Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

 

IN TIME

NOVINKY

arr3elektrokolo HECHT Grimis  Parametry Motor Elektrický 250W Akumulátor 36V / 7,8...

KONTAKTY

Libor Švaříček - www.pro-kutily.cz
Náměstí 9. května 127
58822, Luka nad Jihlavou
tel: +420 605 825 834
napište nám

ODPOVĚDI NA ČASTÉ DOTAZY » Sekačky,vyžínače a křovinořezy
Jak funguje poloautomatické odvíjení struny?

Vyžínače a křovinořezy Hecht mohou být podle zvoleného modelu vybaveny poloautomatickým odvíjením struny. Struna je navinuta na cívce ve strunové hlavě a její konce jsou volně provlečeny otvory ven z hlavy. Díky odstředivé síle pak při rychlé rotaci hlavy tyto konce struny sekají trávu. Při tom pružnost struny umožní její přizpůsobení různým překážkám, jako jsou ploty, zdi domů a podobně, aniž by je při sekání struna poškodila. Daní za tuto flexibilitu je samozřejmě rychlé opotřebení struny, které se zvyšuje právě nárazy na pevné překážky. Pokud je struna během sečení opotřebena a svou délkou již nevyužívá plný potenciál stroje, postačí při zapnutém stroji jemné poklepání strunovou hlavou o trávník. Mechanismus odvíječe díky tomu uvolní na chvíli cívku se strunou a odstředivá síla ji automaticky povysune. Na krytu struny je upevněn nůž, který strunu automaticky zastřihne na ideální délku.

Jaký typ struny mám použít pro křovinořez nebo vyžínač Hecht?

Sílu (průměr) struny volíme podle výkonu stroje a zároveň s ohledem na konstrukci cívkové hlavy. Z těchto důvodů je vhodné použití struny stejného průměru, jaký měla původní originální struna. Použití slabší struny by při silném motoru způsobovalo její rychlé ubývání, oproti tomu silnější struna by se mohla v automatickém odvíječi zasekávat a u slabších motorů může dojít až k zničení motoru.

Struny jsou nabízeny s různým profilováním, díky kterému mají i různé vlastnosti při sečení. Základní struna má kruhový profil, je proto velice odolná, pomaleji ubývá, ovšem seče o něco hůře než profilované struny s ostrými hranami. Mezi takto profilované struny pak můžeme zařadit například struny se čtvercovým, případně hvězdicovým profilem. Je nutné si uvědomit, že díky profilování struna při zachování průměru nepatrně ztrácí na své síle. Proto platí jednoduchá úměrnost:

 

  • kulatá struna je nejodolnější, hůře seče
  • čtvercová struna ztrácí odolnost (rychleji ubývá) ovšem seče nejlépe
  • hvězdicová struna je nejméně odolná, seče lépe

 

Samotná volba struny je pak věcí osobních preferencí, proto je vhodné postupně vyzkoušet různé typy strun a zvolit právě tu, která Vám bude nejlépe vyhovovat.

Jak mám navinout novou strunu na cívku vyžínače Hecht?

Přestože se mohou jednotlivé sekací hlavy s cívkou struny svou konstrukcí lišit podle různých modelů vyžínačů, pro které jsou určeny, při navíjení nové struny je nutné dodržet několik všeobecných pravidel. Především je nutné dodržet správný směr navinutí struny. Cívky tento směr mívají vyznačený šipkou, pokud šipka chybí, musíte vycházet ze směru, kterým byla navinuta původní struna, případně se podívat do manuálu konkrétního stroje. Pokud by byla struna navinuta opačně, je pravděpodobné, že se nebude moci odvíjet. Průměr struny by neměl být v rozporu s doporučením výrobce pro daný typ stroje. Příliš silná struna by se mohla zadrhávat v mechanismu sekací hlavy, tenká struna by se naopak rychle spotřebovala. Samotnému navíjení je nutné věnovat trochu pečlivosti, aby jednotlivé závity vinutí nešly přes sebe a struna se mohla volně odvíjet. Upevnění konce struny k cívce se opět může lišit podle konkrétního modelu. Zatím co u některých cívek se konec struny provlékne otvorem a zajistí proti vyvléknutí například natavením nad plamenem, jiné cívky umožní pouhé přeložení struny na polovinu a zajištění v provlékacích drážkách. Způsob zajištění je tedy nutné provést buď podle uchycení původní struny, nebo jej zjistit v uživatelském manuálu.  Délka navíjené struny musí být přiměřená kapacitě cívky, je lépe dát struny méně, než navinout vrchovatou cívku. Struna se během provozu většinou na cívce lehce povolí a mohla by pak třením o kryt cívky působit problém s hladkým odvíjením. Cívka s navinutou strunou musí jít do strunové hlavy vložit a uzavřít naprosto hladce, nesmí nikde zadrhávat.

Jaký nůž patří k mé sekačkce HECHT?

Sekačky Hecht jsou na trh dodávány již řadu let a za tu dobu si našly mnoho spokojených uživatelů. Během této doby prošly sekačky složitým vývojem. Naší snahou je držet krok s novými trendy a technologiemi a produkty Hecht neustále zlepšovat. Proto byly některé modely sekaček nahrazeny jinými, modernějšími, další osvědčené typy se dočkaly zdokonalení. V souvislosti s tím se tak může stát, že některé typy nožů již nebudou dostupné, případně budou nahrazeny jinými noži. Při objednání správného nože je tedy vždy nutné vycházet z roku výroby sekačky, který naleznete na výrobním štítku. Pro zjištění typu nože můžete využít následující tabulku:

Přehled nožů k sekačkám Hecht

Většinu v současnosti používaných nožů naleznete přímo na našem eshopu. Pokud si nejste jisti správným typem nože, nebo jste požadovaný typ nenalezli, pro objednání a konzultaci správného nože využijte prosím kontakty oddělení náhradních dílů Hecht: http://www.werco.cz/nahradni-dily/

Co je mulčování? Jaký je rozdíl mezi normálním a mulčovacím nožem?

Vybrané modely sekaček Hecht umožňují tzv. mulčování. Při tomto režimu sečení jsou uzavřeny vyhazovací otvory šasi a sečená tráva je speciálními noži zpracovávána na mulč.

Běžné nože sekaček jsou svou konstrukcí určeny k odseknutí a rychlému odhození trávy do koše tak, aby se prostor nože pod šasi co nejrychleji uvolnil a vyhazovací otvor nehltil.

Oproti tomu mulčovací nože mají složitější tvarování, po uzavření vyhazovacích otvorů pod šasi způsobují specifické proudění vzduchu. Díky tomu tráva odseknutá vnější částí nože pod šasi putuje směrem ke středu, kde padá před vnitřní část ostří nože a je dále posekána na malé kousky. Takto jemně posekaná tráva pak volně propadne ke kořenům trávníku, kde velice rychle tleje a působí jako přirozené hnojivo. Právě díky jemnému posekání tento mulč nezpůsobuje plsťnatění, naopak zadržuje v půdě vlhkost a prospívá kvalitnímu trávníku.

Mohu použít k sekačce Hecht jiný nůž než originální?

Nahrazení originálního nože jiným typem, než jaký je k sekačce určen se nedoporučuje. Ačkoli se často může zdát, že je jiný nůž velice podobný a upevňovací otvory jsou shodné, jednotlivé nože se mohou svými parametry velice lišit. Ve vývoji každého nože jsou zohledněny například otáčky a výkon motoru, specifický tvar šasi, umístění a tvar vyhazovacích otvorů a mnoho dalších aspektů. Náhrada nože pak může v lepších případech způsobovat pouze problémy s ucpáváním vyhazovacích otvorů, v horších případech pak poškození sekačky, motoru, nebo dokonce hrozící úraz obsluhy.

Použitím jiného než originálního nože zároveň ztrácíte záruku na poškození vzniklé v souvislosti s tímto zásahem do konstrukce sekačky.

Jak dotáhnout klínový řemen pojezdu rotační sekačky? Co je příčinou prokluzování pojezdu?

Po mnoha měsících používání sekačky bez pravidelné servisní údržby se občas může stávat, že pojezd sekačky začne prokluzovat. Sekačka následně špatně zvládá jízdu do svahu, někdy má problém uvézt plný koš trávy.

Pohon většiny rotačních sekaček je řešen klínovým řemenem, který je veden od hřídele motoru v pod šasi nad nožem k převodové skříni se spojkou v zadní části sekačky. Tento řemen je často u sekaček s nastavitelným převodem využit jako variátor, kdy je změna převodu prováděna poměrem nastavení řemenic. Výhody použití řemene pro pojezd u sekaček jsou více než zřejmé, hlavním plusem je spolehlivost, nízká hmotnost a minimální náklady na údržbu.  Řemen však podobně jako například pneumatiky podléhá časem opotřebení a tak je čas od času nutné jej vyměnit. Aby mohl řemen na řemenicích spolehlivě fungovat, je důležité, aby řemenice byly v jedné rovině. Občasnou příčinou padání řemene je pak uvolnění jedné z řemenic a její posunutí po ose. Opravu a seřízení řemenic však doporučujeme přenechat odbornému servisu, následné poškození sekačky vzniklé neodborným zásahem do seřízení řemenic může mít vliv na ztrátu záruky.

Nicméně rovněž často opomíjenou příčinou prokluzování pojezdu je špatné seřízení spojky. Ve většině rotačních sekaček Hecht je použita kuželová spojka, ve vybraných modelech Hecht pak francouzská spojka GT 300 Synchro. Běžná kuželová spojka potřebuje pro správnou funkčnost čas od času seřídit, její nastavení se provede jednoduše utahovacím šroubem na bowdenu lanka pojezdu, kterým je spojka pomocí páky na madle ovládána.

Zmiňovaná převodová skříň GT 300 Synchro díky své konstrukci eliminuje možnost prokluzu spojky. Kuželová spojka zde slouží pouze při rozjezdu pro vyrovnání kroutícího momentu. Po rozjetí je pak aktivována zubová spojka, která nejen brání prokluzu, ale zároveň šetří a zvyšuje životnost kuželové spojky.

Pokud není možné zabránit prokluzování pojezdu pouhým seřízením šroubu lanka pojezdu, je vhodné navštívit některý z odborných servisů.

Jak funguje sekačka s pojezdem? Je možné ji používat i v režimu bez pojezdu?

Pro sepnutí a přenos kroutícího momentu motoru na kola je u rotačních sekaček zpravidla využívána spojka. Její sepnutí je provedeno stisknutím páky na madle sekačky. Pokud tedy není páka stisknutá, sekačka se sama nepohybuje a lze s ní volně manipulovat stejně jako se sekačkou bez pojezdu. Nicméně je nutné počítat s tím, že převody hnaných kol budou při tlačení činit lehký odpor. Manipulace s vypnutým pojezdem je tak o něco namáhavější, než u sekačky bez pojezdu, kde se mohou všechny kola volně otáčet jen na kuličkových ložiscích.